Харчові барвники та забарвлюючі інгредієнти

Колір – це один з найважливіших аспектів якості харчових продуктів, який не тільки забезпечує їхню зовнішню привабливість, але й впливає на смакове сприйняття їжі, апетит та травлення.

При виробництві багатьох харчових продуктів виникає необхідність корекції або відновлення їх кольору за допомогою барвників, які можуть бути натуральними або штучними. Дані інгредієнти є складними органічними сполуками, і вони далеко не завжди нейтральні у функціональному відношенні, тому споживачі віддають перевагу барвникам натурального походження, які є природними компонентами їжі.

Вибір харчових продуктів та напоїв – це не лише справа смаку. Сучасні споживачі вважають за краще вибирати продукти, які виглядають привабливо та апетитно і не містять штучних барвників. При створенні барвників, компанія Plant-Ex Ingredients Ltd (Великобританія) ретельно відбирає інгредієнти та пігменти, що забезпечують необхідну інтенсивність та стійкість кольору, що дозволяє підвищити привабливість харчових продуктів та напоїв, не вдаючись до допомоги синтетичних фарбуючих речовин. Ефективна логістика забезпечує компанії Plant-ex безперебійне постачання та надійність поставок. Ми цінуємо партнерські відносини з надійними постачальниками якісної сировини і гарантуємо, що рослинна сировина, яку ми закуповуємо, вирощена в екологічно чистих умовах.

При дослідженні натуральних барвників сучасна наука відкриває все більше корисних якостей, властивих багатьом з них. В даний час простежується залежність зростання світової потреби натуральних барвників від темпу накопичення знань про їх вплив на здоров’я людини.

Це не дивно, адже одним із основних аспектів боротьби за визнання споживача практично у всіх галузях харчової промисловості у сучасному світі – це корисність продукту для здоров’я.

Найчастіше натуральні барвники естетично виглядають привабливіше, ніж синтетичні. Крім того, багато натуральних барвників і забарвлюючих інгредієнтів мають корисний вплив на здоров’я людини.

Їстівні рослини містять безліч компонентів необхідних для здоров’я. Деякі з цих компонентів є речовинами, що забезпечують яскраве забарвлення овочів та фруктів. Ми звикли оцінювати зрілість овочів та фруктів за їх забарвленням. Відтінок служить для людини однією з основних ознак, що плід готовий до вживання і містить максимум корисних компонентів. На підсвідомому рівні у людині живе переконаність, що яскраві плоди – це здоров’я.

На жаль, при виробництві продуктів харчування, як правило, досить рідко надають значення необхідності присутності специфічних фітохімічних компонентів підтримки здоров’я споживача.

Досі доволі часто продукти харчування забарвлюється синтетичними барвниками і споживач, який спокушається привабливо забарвленими продуктами, отримує щось невластиве його природним очікуванням. У цьому плані особливу увагу слід приділити напоям. Це один із найбільш значущих джерел надходження синтетичних барвників в організм людини, тоді як при виборі напою ми керуємося нашими фруктовими уподобаннями і в певному сенсі ми підміняємо ними частину нашої потреби у фруктах.

 

Вибір продуктів харчування у нас набагато більший, ніж у наших предків. Раціон сучасної людини відрізняється підвищенням вмісту жирів, тваринних білків та оброблених продуктів, на шкоду споживанню свіжих фруктів, овочів та зернових. Зміна дієти має вплив на здоров’я та проявляється у вигляді так званих хвороб нашого часу – раку, захворювань серцево-судинної системи та артриту. Виникнення багатьох сучасних хвороб пов’язане із зменшенням споживання фруктів та овочів. Сучасна дієтологія рекомендує споживати щонайменше 5 порцій фруктів і овочів щодня, але такої дієти дотримується менше 10% населення розвинених країн.

 

Сучасна концепція функціонального харчування спрямовано задоволення дієтичних дефіцитів. Функціональні продукти визначаються ті, що мають компоненти для оздоровлення, крім їх звичайної харчової цінності. Харчові продукти з додаванням фітохімічних компонентів допомагають сучасній людині заповнити недоліки сучасного харчування та покращити стан здоров’я.

 

Для задоволення все зростаючих потреб ринку функціональних продуктів компаніями виробниками харчових інгредієнтів розроблено широкий ряд продуктів, заснованих в основному на фітохімічних забарвлюючих компонентах, спеціально виділених і стабілізованих для застосування в різноманітних харчових продуктах і напоях. У харчовій промисловості фарбувальні добавки поділяють на барвники (в ЄС мають індекси Е) і інгредієнти, що фарбують, до яких відносяться рослинні екстракти, концентрати соків і карамелізований цукровий сироп і солод. Споживачі більш дружньо ставляться до забарвлюючих  інгредієнтів, ніж до барвників з Е індексами. Найчастіше межа між натуральними барвниками та забарвлюючими інгредієнтами досить умовна. Вважається, що інгредієнти, що фарбують, повинні піддаватися менш глибокій переробці і зберігати більше характерних ознак вихідної сировини (запах, смак), ніж барвники.

Наукова оцінка натуральних барвників і забарвлюючих  інгредієнтів, , показує наявність у них широкого спектру характерних властивостей, що покращують здоров’я.

 

Для успішного застосування натуральних барвників потрібне знання їх особливостей. Натуральні барвники, на відміну від синтетичних, – неоднорідна група речовин та властивості різних пігментів досить сильно відрізняються.

В Україні зростання обсягів споживання натуральних барвників не поступається європейським тенденціям. Більшість виробників роблять свій вибір на користь натуральних барвників завдяки технологічним особливостям цих інгредієнтів.

У деяких випадках застосування натуральних барвників безальтернативно. Це насамперед стосується забарвлення кисломолочних продуктів. Молочнокислі бактерії розкладають синтетичні азобарвники. У кисломолочних продуктах, вироблених на мезофільних заквасках, ці синтетичні барвники знебарвлюються протягом кількох годин. Тому для забарвлення таких продуктів застосовуються виключно натуральні барвники, які в цьому середовищі досить стійкі.

Технологія виробництва натуральних барвників і зараз продовжує свій розвиток вражаючими темпами. Удосконалення виробництва натуральних барвників іноді відкриває такі властивості натуральних пігментів, які раніше вважалися неможливими.

Натуральні барвники зазвичай виділяють із природних джерел у вигляді сумішей різних за своєю природою сполук, склад яких залежить від джерела та від технології отримання; у зв’язку з цим забезпечення сталості їхньої якості дуже складне завдання. Виробництво натуральних барвників – одна з найскладніших областей харчової промисловості, в якій досягти високого рівня якості може лише той виробник, який має глибоку наукову та високорозвинену виробничу базу.

Технологічні властивості натуральних пігментів можуть бути відкориговані та покращені за допомогою технологій суспензування, емульгування та мікроінкапсулювання. Ці технології дозволяють значно розширити сферу застосування натуральних барвників.

Розчинність, стійкість, відтінок та дозування натурального барвника значною мірою залежить від способу обробки пігменту та форми, в якій він знаходиться.

Натуральні барвники виробляються у вигляді водо- та жиророзчинних рідин (суспензії, емульсії, розчини) та порошків. Багато натуральних пігментів за своєю природою є жиророзчинними, для застосування у водному середовищі барвники суспензують або емульсують.

Для отримання багатьох натуральних барвників виготовляється тонка суспензія натуральних пігментів у середовищі, де вони нерозчинні. Наприклад, дана технологія дозволяє отримувати світлостійкий барвник куркумін, що диспергується у воді та жирах, та не змінює свій відтінок при коливаннях кислотності. Таку технологію застосовують також і до інших натуральних пігментів для збільшення їх стійкості та зменшення здатності до міграції, а також одержання барвників, що диспергуються в жирах, на основі водорозчинних за своєю природою пігментів.

ВИРОБНИКИ

Використовуючи великі знання та професійний досвід, науково-дослідний відділ компанії Plant-ex створює зручні у застосуванні барвники та фарбувальні інгредієнти (без індексів Е), які зберігають свій колір при виробництві, упаковці та тривалому зберіганні продуктів.

Нижче пропонуємо ознайомитись з основним асортиментом барвників Plant-ex. Просимо звернути увагу, що список далеко не повний, докладнішу інформацію слід запросити у наших технологів та менеджерів.

Сафлор

Світло-жовтий відтінок можна отримати за допомогою екстракту сафлору/картамуса (лат. Carthamus tinctorius). Це виключно стабільний та зручний у застосуванні водорозчинний забарвлюючий інгредієнт. Екстракт сафлору має характерний медовий присмак та аромат, через що його іноді декларують як натуральний ароматизатор.

Великою популярністю користуються суміші спіруліни із сафлором для отримання різних відтінків зеленого

Форма продукту Концентрація пігментів або сила барвника Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стаб
ільність
Розчинність Застосування
Рідкий E¦  8,0-32,0 Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Напої,
фруктові добавки,
приправи, молочні продукти,
морозиво, випічка, карамель,
желе
Хороша Хороша Жиродисперсний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та  начинки
Порошок E¦  8,0-9,5 Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Інстантні напої, желе, киселі, приправи
Е100 Куркумін

Натуральний пігмент куркумін (Е100) дозволяє забарвлювати харчові продукти у жовтий колір. Його одержують із кореневищ рослини сімейства імбирних – турмеріка або куркуми (Curcuma longa). Порошок куркуми використовується як традиційна індійська пряність та є основною складовою приправи каррі. Цей пігмент жиророзчинний за своєю природою та диспергується у воді при додаванні емульгаторів. Він має широкий спектр корисних для здоров’я якостей і його антиоксидантна активність приблизно на 40% вище, ніж у бета-каротину.

Олеорезини турмеріка отримують методом екстракції етанолом, який потім видаляють вакуумною дистиляцією. Олеорезини зазвичай містять 5 – 15% куркуміну. При виробництві барвника екстракт дезодорують.

Куркумін має високу термостабільність, яка дещо зменшується у сильно лужному середовищі. У комплексі з білками набуває високої стійкості до окислення. У присутності катіонів відтінок барвника змінюється на помаранчево-коричневий. У кислому середовищі відтінок стає лимонно-жовтим з характерною зеленою флуоресценцією. При підвищенні рН зелений відтінок зникає, і барвник поступово стає оранжевим. Деякі обмеження застосування цього барвника накладає його низька світлостабільність, яка може бути поліпшена за допомогою специфічних технологій.

Барвник Куркумін Е100 або олеорезин куркуми/турмеріка
Форма продукту Концентрація пігментів або сила барвника Термо-стабільність Світло-стабільність pH
Стаб
ільність
Розчинність Застосування  
Рідкий 1-30% Хороша Помірна чи хороша

в залежності від форми підготовки пігменту

3,0-8,0 Вододисперсний Напої, фруктові добавки, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, карамель, желе
1-30% Хороша Жиророзчинний

Жиродисперсний

Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, приправи, снеки, маргарини, майонези та соуси
Порошок 0,5-8% Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Інстантні напої, желе, киселі, приправи, снеки

 

 

Світлостабільні форми Куркуміну

Так як за своєю природою куркумін не світлостабільний, то компанія Plant-Ex розробила кілька форм світлостабільного куркуміну. Їх отримують  шляхом перемелювання нерозчинної форми пігменту. При необхідності до таких барвників додаються антиоксиданти: екстракт розмарину, токофероли, аскорбінова кислота.

 

Нестабілізований куркумін.

Контроль та зразок після експозиції на світлі протягом 48 годин

 

Стабілізований куркумін.

Контроль та зразок після експозиції на світлі протягом 48 годин

E160b Аннато

Барвник аннато (Е160b), як і бета-каротин, належить до групи каротиноїдів. Це жовто-жовтогарячий барвник, який отримують з насіння рослини Bixa orellana. Батьківщина аннато – центральна та південна Америка. Екстракти з листя, коріння та насіння аннато традиційно використовувалися індіанцями Південної Америки для лікування ран, діареї та астми. Цей барвник також володіє антиспастичними та гіпотонічними властивостями.

 

Аннато є легко культивованим деревом, яке досягає періоду плодоношення в 4-5 років і дає врожай до 20 років. Аннато є одним із найбільш економічно значущих натуральних барвників у світі. Найбільшими виробниками насіння аннато є Перу, Бразилія та Кенія, а найбільшими імпортерами США, Японія та Європа. Цей барвник був представлений у Європі в 16 ​​столітті і широко використовувався для фарбування сирів.

Жиророзчинний пігмент біксину екстрагують з насіння аннато етанолом або олією. Водорозчинний пігмент норбіксин одержують методом лужного гідролізу біксину. Водний розчин аннато отримують у вигляді лужного розчину з рН близько 10,5, тому при роботі з цим пігментом необхідно дотримуватися запобіжних заходів: працювати в рукавичках і захисних окулярах.

Крім біксину екстракт аннато містить також 15 інших пігментів, вміст яких не перевищує 20% вмісту біксину.

Біксин слабо розчинний в оліях – 0,1 – 0,3% (в/в). Пігмент чутливий до pH, його відтінок зміщується від жовто-помаранчевого до рожевого при зниженні pH. Кислотність не впливає на стабільність цього пігменту. Біксин має хорошу термостабільність при температурах, що не перевищують 100°C, але швидко руйнується при температурі вище 125°C. Біксин стійкий до окислення, але чутливий до світла, як інші каротиноїди. Для збільшення стабільності в барвники на основі біксину додають антиоксиданти.

Водорозчинний норбіксин випускається у стандартній (стійкій при рН близько 4) та спеціальній кислотостійкій (до рН 2,5) формах. Також виробляються вододисперсні емульсії на основі біксину, які дозволяють одержувати замутнені розчини.

Норбіксин схильний до преципітації в продуктах, що містять іони кальцію у високій концентрації, а також в умовах високої кислотності. Пігмент взаємодіє з білками, при цьому його відтінок трохи зміщується до ніжного персиково-червоного. Це іноді помітно у сирах, пофарбованих аннато. Така здатність до зв’язування з білками є корисною при фарбуванні продуктів, які повинні утримувати барвник і не допускається його міграція в навколишнє середовище. У продуктах, де норбіксин зв’язується з білками та крохмалями, цей пігмент винятково стабільний до дії світла та температури.

Для отримання барвників з різними відтінками жовтого та помаранчевого аннато часто змішують із бета-каротином, куркуміном або паприкою.

 Барвник Аннато екстракт: Біксин Е160b (i) і Норбіксин Е160b (ii)
Форма продукту Концентрація пігментів або сила барвника Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стаб
ільність
Розчинність Застосування
Рідкий 1,0-5,0% Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Напої, фруктові добавки, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, м’ясні продукти
0,5-10% Хороша Хороша Жиророзчинний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, снеки, олія, маргарини, майонези та соуси
Порошок 0,5-90% Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний

Жиророзчинний

Інстантні напої, киселі, приправи

 

E160a Бета Каротин

Бета-каротин Е160а (i) натурально-ідентичний,

Бета-каротин Е160а (ii) змішані каротиноїди,

Бета-каротин Е160а (iii) мікробіологічного походження (Blakeslea Trispora),

Бета-каротин Е160а (iv) з водоростей (D. Salina)

 

Найбільш затребуваним у харчовій промисловості барвником є ​​бета-каротин (Е160а). Зараз важко знайти споживача не обізнаного про корисність бета-каротину – він є провітаміном А, антиоксидантом, ефективним профілактичним засобом проти онкологічних та серцево-судинних захворювань, захищає від впливу радіації та ультрафіолетового випромінювання.

Цей барвник  (фарбувальний інгредієнт – концентрат морквяного соку) дозволяє отримувати відтінки від жовтого до помаранчевого. Відтінок та властивості барвників на основі каротинів можуть варіювати в залежності від особливостей його виробництва та походження пігменту. Бета-каротин за походженням може бути натурально-ідентичним або натуральним (мікробіологічного походження, з водорості D. salina, пальмової олії та дуже рідко з моркви). Найбільш цінним джерелом натурального бета-каротину є водорість D. Salina з якої отримують барвник, що містить у своєму складі 96% цього пігменту, суміш каротинів з пальмової олії містить 35% альфа-каротину та 65% бета-каротину. Натурально-ідентичний та мікробіологічний бета-каротин дає червонувато-помаранчеві відтінки (оскільки частина пігменту знаходиться у формі нерозчинених кристалів, що зменшує його цінність як провітаміну А), з натуральним каротином можна отримати відтінки від жовтого до жовто-помаранчевого. Барвники на основі бета-каротину натурального походження мають більш високу стабільність, ніж натурально-ідентичні. За своєю природою бета-каротин – жиророзчинний пігмент. Його штучно доводять до форми вододисперсної емульсії. Для напоїв необхідні високостійкі кислотостійкі емульсії бета-каротину. Якщо в процесі зберігання емульсія руйнується, то зазвичай утворюється забарвлене кільце на шийці пляшки. Щоб уникнути прояву такого явища, необхідно застосовувати барвник з емульгуючою системою, підібраною відповідно до особливостей виробництва та складу напою. В якості емульгаторів використовуються полісорбат 80, сорбітан моноолеат, камеді, ефіри сахарози окремо або в різних поєднаннях. Світлостійкість бета-каротину прийнятна для напоїв у прозорій упаковці, проте вона дуже послаблюється в присутності кисню і збільшується при додаванні аскорбінової кислоти, аскорбіл пальмітату, токоферолів, антиоксидантів на основі розмарину.

 

Форма продукту Концентрація пігментів або сила барвника Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стаб
ільність
Розчинність Застосування
Рідкий 0,5-5,0% Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Напої, фруктові добавки, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири
0,8-1,2% Хороша Хороша Жиророзчинний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, снеки, олія, маргарини, майонези та соуси
Порошок 1-20% Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Інстантні напої, желе, киселі, приправи

 

Е161b Лютеїн

Барвник лютеїн (Е161b) отримують екстрагуванням з пелюсток чорнобривців (нагідків або календули) та листя люцерни. Цей пігмент жиророзчинний, але, як і інші каротиноїди, виготовляється також у вигляді водних дисперсій. Він надає продукту різних відтінків жовтого кольору від лимонного до золотистого. Лютеїн менш чутливий до окислення, ніж інші барвники каротиноїдного типу, стабільний до нагрівання, світлостійкий.

Лютеїн і зеаксантин, що утворюється з нього в тканинах ока, є головним пігментом жовтої плями, розташованої в центрі сітчастої оболонки очей. Саме ця область відповідає за ясний та якісний зір. Лютеїн і зеаксантин вибірково поглинають шкідливу блакитну частину спектра світлового потоку (захисна функція, що екранує) і нейтралізують руйнівну дію, якщо якась частина променів все ж таки проникла в ніжні структури сітківки (антиоксидантна функція). Виявлено це було лише у 1985 році та зробило справжню сенсацію. За кілька років у всьому світі почалися численні клінічні дослідження. Виявилося, що дефіцит лютеїну призводить до накопичення руйнівних змін у тканинах ока та до незворотного погіршення зору. Особливо актуально це стало зараз, коли через зменшення озонового шару зросла кількість ультрафіолетових променів, і коли у життя активно увійшли комп’ютери.

Найбільш багаті лютеїном шпинат та болгарський перець. Проте сучасна людина отримує недостатню кількість цього пігменту, тому його додають до багатьох БАДів.

 

Барвник Лютеїн Е161b
Форма продукту Концентрація пігментів або сила барвника Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стаб
ільність
Розчинність Застосування
Рідкий 0,8-0,85%

ксантофіл

Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Напої, фруктові добавки, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, желе, карамель
0,8-1,2% ксантофіл Хороша Хороша Жиророзчинний Шоколад, жирові глазурі та начинки
Порошок 0,8% ксантофіл Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Інстантні напої, желе, киселі, приправи

Е160с Паприка

Барвник паприка (Е160с) – це яскраво-помаранчевий барвник, що відноситься до групи каротиноїдів. Пігменти паприки одержують із олеорезинів солодкого перцю Capsicum annum L.

Олеорезини паприки покращують травлення, мають антисептичні властивості.

Пігменти паприки жиророзчинні за своєю природою, чутливі до світла і кисню, але не чутливі до рН. Їх вододисперсні емульсії випускаються у формах придатних для отримання як прозорих розчинів, так і з різним ступенем замутненості. Для стабілізації пігментів паприки в барвник можуть додавати аскорбінову кислоту, аскорбіл пальмітат, токофероли, антиоксиданти на основі розмарину.

Добре очищений барвник при дозуваннях, необхідних для забарвлення, не надає продуктам ніяких відчутних сторонніх присмаків і запахів. Однак у багатьох випадках не потрібна дезодорація цього барвника та його смакоароматична складова цілком доречна для плавлених сирів, м’ясних продуктів, соусів та приправ.

Барвник Паприки екстракт Е160с або Забарвлюючий інгредієнт паприки олеорезин
Форма продукту Концентрація пігментів або сила барвника Термо-стабільність Світлостійкість pH
Стаб
ільність
Розчинність Застосування
Рідкий 0,5-3,0% Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Напої, фруктові добавки, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, м’ясні продукти
0,5-10% Хороша Хороша Жиророзчинний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, снеки, олія, маргарини, майонези та соуси
Порошок 0,5-4,3% Хороша Хороша 3,0-8,0 Водорозчинний Інстантні напої, желе, киселі, приправи

 

Е120 Кармінова кислота / Кармін

Кармінова кислота (Е120) – барвник тваринного походження, який використовують для одержання помаранчевого відтінку в кислому середовищі. Кармінова кислота виключно світло-  та термостабільна, не чутлива до присутності спирту в будь-яких концентраціях. При підвищенні рН, так само як у присутності білків і іонів металів, відтінок барвника зміщується до червоного, а потім до фіолетового, при цьому сила барвника і його стійкість зменшується.

 Барвник Кармінова кислота Е120
Форма  продукту Концентрація пігментів або сила барвника Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стаб
ільність
Розчинність Застосування
Рідкий 3,0-8,0% Відмінна Відмінна 2,5-3,5 Водорозчинний Напої, фруктові добавки, желе, карамель
Порошок 5,0-95,0% Відмінна Відмінна 2,5-3,5 Водорозчинний Інстантні напої, желе, киселі
Е162 Червоний буряковий бетанін

При виробництві цього барвника сік буряка фільтрують, концентрують і випарюють у вакуумі до вмісту сухих речовин 60-65%. Пігменти, що містяться в соку, можна розділити на жовту і червону фракції. Червоний колір буряка забезпечується бетаніном пігментом, вміст якого становить 75-95% від загального складу пігментів екстракту. Сік може бути перетворений на рожево-червоний сипучий порошок, при його висушуванні зазвичай з мальтодекстрином у якості носію.

Відтінок бурякового барвника змінюється в залежності від рівня рН. При pH від 4 до 5 його колір яскраво-червоний, з легким блакитним відтінком. Для отримання полуничного відтінку буряковий барвник комбінують з жовтими або оранжевими барвниками. При підвищенні рівня рН в колірі посилюється блакитна нота і колір поступово стає фіолетовим. У лужному середовищі бетанін руйнується і після деградації його колір стає жовтувато-коричневим. Діапазон значень рН, у яких можливе застосування бетаніну від 2 до 7.

Рідкий буряковий барвник зазвичай пропонується з вмістом пігменту від 0,3 до 0,5%, порошкоподібному барвнику бетаніну зазвичай 0,3-0,4%.

У процесі виробництва втрати пігменту при фарбуванні буряковим барвником залежить від температури, тривалості нагріву, рівню рН і активності води в продукті. Барвник може витримувати високотемпературну пастеризацію, якщо здійснюється швидке охолодження. Стабілізуючим фактором є високий вміст цукрів. Бетанін також чутливий до окислення, особливо у продуктах з високою активністю води або містять катіони (такі як залізо, мідь). Для захисту пігменту від окислення застосовують аскорбінову кислоту. Розчини бетаніну чутливі до світла. Барвник у вигляді порошку більш стабільний навіть у присутності кисню.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світлостійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 0,3-0,5% Помірна Помірна 2,5-7,0 Водорозчинний Морозиво, йогурт, сиркова маса, молочні продукти, соуси, маринади, жувальні цукерки, кондитерські креми, функціональне харчування, цукрові глазурі, вегетаріанський фарш та ковбаси
0,2-0,3% Помірна Помірна Жиродисперсний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, соуси
Порошок 0,3-0,4% Помірна Помірна 2,5-7,0 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси та супи, порошкові напої, функціональне харчування, цукрові глазурі
Е163 Антоціани з Виноградної шкірки

Антоціаніни з виноградної шкірки дозволяють отримати темно-червоні відтінки і мають досить значний вплив на смак продукту. Зазвичай виноградний антоціанін застосовують для продуктів з смаками червоного винограду, вишні, чорної смородини, чорниці. В таких продуктах екстракт виноградної шкірки надає продукту базові фруктові трішки терпкуваті ноти. Виноградний антоціанін один з найкорисніших натуральних пігментів.

Відтінок екстракту виноградної шкірки змінюється в залежності від рівня рН. При pH від 2,5 до 4,5 його колір темно-червоний. При підвищенні рівня рН або при наявності в продукті білків,  а також іонів кальцію відтінок цього барвника стає бруднувато-фіолетовим. При цьому стабільність виноградного антоціаніну суттєво зменшується. Але часто виробники морозива і молочних продуктів вважають, що цей барвник в таких продуктах передає ефект застосування червоних фруктів і виглядає досить природньо.

Виноградний антоціан має антиоксиданті властивості та здатність до само стабілізації: чим вище концентрація цього барвника в продукті, тим він стабільніший.

Зазвичай цей барвник містить двоокис сірки, який є алергеном. Також слід зауважити, що ми можемо запропонувати такий барвник без консервантів або з сорбатом калію.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 1,0-2,0% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, функціональне харчування, ароматизовані
вина, слабоалкогольні напої
Порошок 4,0% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси, порошкові напої, функціональне харчування
Е163 Антоціани з Чорної моркви

Це найдешевший натуральний забарвлюючий інгредієнт або  барвник, який дозволяє отримати яскраво червоні відтінки у продуктах що містять кислоти. Цей барвник за відтінком є найближчою альтернативою кармінам. Зазвичай такий барвник застосовують для продуктів з смаками рожевого винограду, вишні, полуниці.

Відтінок цього антоціаніну змінюється в залежності від рівня рН. При pH від 2,5 до 4,5 його колір яскраво-червоний. При підвищенні рівня рН або при наявності в продукті білків,  а також іонів кальцію відтінок цього барвника стає бруднувато-фіолетовим. При цьому його стабільність суттєво зменшується. Але часто виробники морозива і молочних продуктів вважають, що цей барвник в таких продуктах передає ефект застосування червоних фруктів і виглядає досить природньо.

Спеціальні сорти чорної моркви дають змогу отримати барвник темнішого відтінку, що ближче до виноградного антоціаніну. Але слід зауважити такий вид барвнику помітно дорожчій світлішого варіанту. Тим не менш такий барвник знаходить своє застосування, бо на відміну від виноградного не містить алергенів і не має проблем з кошерністю.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 1,0-3,0% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, функціональне харчування, ароматизовані
вина, слабоалкогольні напої
Порошок 1,0-10% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси, порошкові напої, функціональне харчування
Е163 Антоціани з Червоної Капусти

Забарвлюючій інгредієнт концентрат соку червоної капусти або барвник антоціан –  дозволяють отримати малиново-червоні відтінки. Сам по собі барвник у концентрованому вигляді має характерний запах, але в продукті, зазвичай, це не відчувається. Як правило, барвники з червоної капусти застосовують для продуктів зі смаком малини, чорної смородини, чорниці.

Відтінок екстракту виноградної шкірки змінюється в залежності від рівня рН. При pH від 2,5 до 4,5 його колір малиновий або темно-червоний. При підвищенні рН або при наявності в продукті білків,  а також іонів кальцію відтінок цього барвника стає насичено-фіолетовим і його часто застосовують для надання такого відтінку, молочним продуктам, морозиву та виробів з борошна.

Зміна відтінку 0,1% розчину барвника з червоної капусти зліва направо від рН 9 до рН 3.

Світлостійкість і термостійкість антоціанів і червоної капусти мабуть найбільша серед всіх видів таких пігментів з інших джерел.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 2-5% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, функціональне харчування, ароматизовані
вина, слабоалкогольні напої
Порошок 5-10% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси, порошкові напої, функціональне харчування
Е163 Антоціани з Солодкої картоплі

Антоціаніни з солодкої картоплі дозволяють отримати темно-червоні відтінки і не впливають на смак продукту. Зазвичай екстракти солодкої картоплі застосовують для продуктів зі смаками гранату, вишні, малини, чорної смородини, чорниці.

Відтінок барвника з солокою картоплі змінюється в залежності від рівню рН. При pH від 2,5 до 4,5 його колір малиновий або темно-червоний. При підвищенні рівня рН або при наявності в продукті білків,  а також іонів кальцію відтінок цього барвника стає насичено-фіолетовим і його часто застосовують для надання такого відтінку, молочним продуктам, морозиву та виробів з борошна.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 2-6% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, функціональне харчування, ароматизовані
вина, слабоалкогольні напої
Порошок 5-10% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси, порошкові напої, функціональне харчування
Е163 Антоціани з Редису

Це натуральний забарвлюючий інгредієнт або барвник, який дозволяє отримати яскраво червоні відтінки у продуктах що містять кислоти. Зазвичай такий барвник застосовують для продуктів з смаками журавлини та полуниці.

Відтінок цього антоціаніну змінюється в залежності від рівня рН. При pH від 2,5 до 4,5 його колір яскраво-червоний з трішки оранжевою ноткою. При підвищенні рівня рН або при наявності в продукті білків,  а також іонів кальцію відтінок цього барвника стає фіолетовим. При цьому його стабільність суттєво зменшується.

Слід зауважити, що барвник має досить сильний характерний запах редису, який звичайно не суттєво виражений у кінцевому продукті. Втім при виробництві барвника відбувається його дезодорація, ступінь якої може відрізнятися у різних виробників. Тому якщо планується застосовувати велике дозування, то бажано звернути увагу чи є задовільним запах і присмак.

На основі цього пігменту також виробляють жиродисперсний барвник.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 1,0-4,0% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, функціональне харчування, ароматизовані
вина, слабоалкогольні напої
5% Гарна Гарна Жиродисперсний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, соуси
Порошок 10-20% Гарна Гарна 2,5-4,5 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси, порошкові напої, функціональне харчування
Бузина

Концентрат соку бузини декларується тільки як забарвлюючій інгредієнт. Дозволяє отримати темно-червоні відтінки в кислому середовищі в діапазоні рН від 2,5 до 4,5.

Зазвичай концентрат соку бузини використовують для желе, карамелі та напоїв з вишні, чорної смородини, чорниці.

Барвники фіолетового і бузкового коліру

Барвник кармін (Е120) є найбільш стійким харчовим барвником.

Екстракт барвника, що витягується із черевців самок комах у період відкладання яєць, може містити 10-20% кармінової кислоти. Зібраних комах висушують і екстрагують пігмент, що міститься в них, гарячому водному лужному розчині, що містить невелику кількість етанолу. Екстракт очищають від залишків комах. Очищену рідину називають кошеніллю. Для отримання 1 кг водорозчинного екстракту необхідно переробити понад 1,5 мільйона комах.

Кармін отримують в результаті преципітації кармінової кислоти у присутності катіонів алюмінію та кальцію. Такий преципітат називають «лаком». Його зазвичай висушують, отримуючи порошок, що містить 50 – 53% кармінової кислоти.

Карміновий лак нерозчинний у воді та оліях. Він розчинний у лужному розчині, тому при роботі з розчином карміну потрібно бути обережним. Рідкий кармін зазвичай пропонується у вигляді водного лужного розчину, що містить від 3 до 10% кармінової кислоти. Як лужний агент для отримання розчину карміну використовують гідроксид калію або амонію. Підготовлений у такий спосіб розчин стабільний при рН від 3,8 до 8,0.

Також кармін виробляють у вигляді олійних дисперсій із вмістом барвника до 25%.

У кислому середовищі кармін випадає в осад. Кармін та кармінова кислота виключно світло- та термостабільні, не чутливі до присутності спирту в будь-яких концентраціях. Кармінова кислота змінює відтінок залежно від рН і має яскраво-жовтогарячий колір при pH нижче 4, винно-червоний колір в інтервалі рН від 4 до 6,5, і фіолетово-червоний при pH вище 6,5.

У країнах ЄС застосування кармінів у багатьох продуктах зараз строго лімітовано як за вмістом самого пігменту, вираженої у вигляді чистої кармінової кислоти, так і алюмінію, що міститься в кармінах. Також у ЄС не можна використовувати кармінат амонію.

Карміну використовується як в якості червоного барвника, так і надає бузковий відтінок. Такий відтінок в основному виробляють на пігменті у формі лаку.

Барвник Кармін Е120
Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світло- стабільність pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідина

 

2,5-10,0% Відмінна Відмінна 3,8-8,0 Водорозчинний Напої, фруктові добавки, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, сурімі, а також для косметики та покриття фармпрепаратів
5,0-25% Відмінна Відмінна Жиродисперсний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, снеки, соуси
Порошок 0,5-55,0% Відмінна Відмінна 3,8-8,0 Водорозчинний Розчинні напої, желе, киселі, приправи, снеки, соуси
Жиродисперсний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, снеки, соуси

 

 

Антоціани – натуральні пігменти, що належать до класу флавоноїдів. Ці поліфенольні сполуки відповідальні за забарвлення від рожевого до темно-синього у різних фруктів, овочів та квітів.

Plant-Ex Ingredients Ltd може запропонувати антоціаніни зі всіх найбільш промислово значущих джерел: виноградної шкірки, чорної моркви, червоної капусти, солодкої картоплі та редису у формі барвників і забарвлюючих інгредієнтів.

Антоціани часто використовуються в якості червоних барвників. Однак, також можуть бути використані у якості барвників фіолетового і  бузкового відтінків.

Червоне забарвлення антоціани дають у кислому середовищі. При підвищенні рН їх відтінок зміщується до фіолетового і бузкового. При рН біля 7 ці пігменти повністю втрачають червоні відтінки. Антоціани з винограду і чорної моркви в некислому середовищі мають бруднуваті відтінки.

Пігменти з червоної капусти і солодкої картоплі при високому рівні рН мають дуже приємні відтінки. Слід зазначити, що антоціани стабільні тільки в присутності кислот, тому при застосуванні в якості фіолетових і бузкових барвників в нейтральному середовищі стабільність цих пігментів невисока.

Зміна відтінку 0,1% розчину барвника з червоної капусти зліва направо від рН 9 до рН 3.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 1,0-5,0% Помірна Помірна Близько 7 Водорозчинний Морозиво, йогурт, сиркова маса, молочні продукти, цукрові глазурі, напої, що не містять кислот
1,0-5,0% Помірна Помірна Жиродисперсний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, соуси
Порошок 10-20% Помірна Помірна Близько 7 Водорозчинний Морозиво, йогурт, сиркова маса, молочні продукти, цукрові глазурі, приправи, сухі соуси, порошкові напої, функціональне харчування, що не містить кислот
Спіруліна

Спіруліна – це мікроскопічні синьо-зелені водорості, які багаті на синій пігмент фікоціанін, характерний для ціанобактерій. Ці спіральні водорості є багатим харчовим джерелом білків, вітамінів і мінералів і має антиоксидантні властивості. Спіруліна добре відома та поширена у використанні як харчова добавка в багатьох країнах.

Оскільки існує дуже мало природних синіх пігментів, то спіруліна є найбільш популярним варіантом натурального забарвлюючого інгредієнта для досягнення чистого кольору. Також у суміші з іншими барвниками або інгредієнтами спіруліну застосовують для отримання зелених і фіолетових відтінків.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 2-6 C.U. Помірна Помірна 5-9 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, функціональне харчування, ароматизовані вина, слабоалкогольні напої

Морозиво, йогурт, сиркова маса, молочні продукти, цукрові глазурі

2 C.U. Помірна Помірна Не застосовно Жиродисперсний Шоколад, прикраси, жирові креми, глазурі та начинки
Порошок 4-20 C.U. Помірна Помірна 5-9 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси, порошкові напої, функціональне харчування
Е140 Хлорофіл

Основний пігмент фотосинтезу хлорофіл, який у промислових масштабах отримують в основному зі шпинату та люцерни, екстракцією етанолом, має цілу низку чудових якостей у сфері впливу на здоров’я людини

Природний пігмент зелених рослин хлорофіл (Е140), надає продуктам, що офарблюються, колір зелених оливок.

 

Барвник за своєю природою є жиророзчинним. Його часто змішують із жовтими барвниками, що дозволяє отримувати більшу кількість відтінків зеленого.

Сфера застосування натурального зеленого барвника досить широка, переважно його використовують при фарбуванні желе, карамелі, морозива, глазурі, макаронних виробів та інших продуктів.

 

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світлостійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 1-10% Гарна Гарна 3,0-8,0 Водорозчинний Морозиво, йогурт, сиркова маса, молочні продукти, соуси, маринади, жувальні цукерки, кондитерські креми, функціональне харчування, цукрові глазурі, вегетаріанський фарш та ковбаси
1-15% Гарна Гарна Жиророзчинний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, соуси
Порошок 0,5-100% Гарна Гарна 3-8,0 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси та супи, порошкові напої, функціональне харчування, цукрові глазурі

 

Мідні хлорофіл (Е141і) та хлорофілін (Е141іі)

У харчових продуктах природній пігмент хлорофіл (Е140) має досить слабку стабільність. Тому іон магнію, що міститься в хлорофілі, замінюють іоном міді, отримуючи мідні хлорофіл (Е141і – жиророзчинний пігмент) або хлорофілін (Е141іі – водорозчинний пігмент). Таким чином, пігмент набуває яскраво зеленого забарвлення і стає більш стабільним.

Цей барвник за своєю природою є жиророзчинним. Його можна штучно емульгувати у воді. Водні емульсії мідного хлорофіліну можуть піддаватися спеціальній стабілізації для одержання його кислотостійкої форми. Колір цього барвника може варіюватися в залежності від джерела одержання зеленого відтінку.

Мідний хлорофілін часто змішують із жовтими барвниками, що дозволяє отримувати велику кількість відтінків зеленого.

Сфера застосування натурального зеленого барвника досить широка, переважно його використовують при фарбуванні напоїв, желе, карамелі, морозива, глазурі, макаронних виробів та інших продуктів.

Варто звернути увагу, що за допомогою хлорофілів неможливо отримати деякі яскраві відтінки зеленого, до яких звик споживач у продуктах, що фарбуються синтетичними барвниками. Такі відтінки можна отримати змішуючи синій пігмент спіруліни та куркумін або сафлор.

Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світлостійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 1-10% Гарна Гарна 3,0-7,0 Водорозчинний Напої, морозиво, йогурт, сиркова маса, молочні продукти, соуси, маринади, жувальні цукерки, кондитерські креми, функціональне харчування, цукрові глазурі, вегетаріанський фарш та ковбаси
1-15% Гарна Гарна Жиророзчинний Шоколад, прикраси, жирові глазурі та начинки, соуси
Порошок 0,5-100% Гарна Гарна 3-7,0 Водорозчинний Желатинові десерти, желе, киселі, приправи, сухі соуси та супи, порошкові напої, функціональне харчування, цукрові глазурі
Карамельні барвники

Коричнева гамма відтінків – це особлива сфера у виробництві харчових продуктів і напоїв, яка беззаперечно привертає найбільше уваги в усьому світі, бо з такими відтінками пов’язані найпопулярніші смаки кави, какао, шоколаду, карамелізованого цукру, чаю, випічки, смаженого м’яса, соєвого соусу, алкогольних напоїв, сухофруктів, трав’яних настоянок і багатьох інших готових продуктів.

Ми пропонуємо широкий асортимент коричневих барвників забарвлюючих інгредієнтів від Компаній «Plant- Ex Ingredients Ltd.» (Великобританія) і «NIGAY S.A.S.» (Франція).

Ці інгредієнти дають не тільки колір, але і, зазвичай, мають широкий функціональний вплив на процес виробництва і кінцеві властивості продуктів.

В останні роки завдяки збільшенню попиту на продукти з «чистою етикеткою» все більшу популярність набувають забарвлюючі інгредієнти на основі карамелізованого яблучного соку, солоду і барвники на основі лушпиння цибулі.

 

Карамельні барвники (Е150 a, b, c, d) дають змогу одержувати різні відтінки коричневого шляхом контрольованої теплової обробки цукрів (в основному глюкози) з каталізаторами (сульфітними або амонійними сполуками) або без них. Існує чотири типи карамельних барвників: карамельний колір I (Е150а) – проста карамель (золотаво-коричневий відтінок), карамельний колір II (Е150b) – сульфітна карамель (червонясто-коричневий відтінок), карамельний колір III (E150c) – амонійна карамель (коричневий (чайний) відтінок), карамельний колір IV (E150d) – сульфітно-амонійна карамель (темно-коричневий відтінок).

Слід зауважити, що в останні роки завдяки збільшення попиту на продукти з «чистою етикеткою» все більшу популярність набувають забарвлюючі інгредієнти на основі карамелізованого яблучного соку, солоду і барвник на основі лушпиння цибулі. Такі продукти також доповнюють наш асортимент

Компанія NIGAY S.A.S. – це сімейний бізнес, що спеціалізується на виробництві карамелі з 1855 року. Виробляючи ароматичні карамелі, карамельні барвники, палений цукор і спеціальні карамелі у формі рідин, паст, порошків, крихти і шматочків різної текстури і консистенції компанія Nigay є унікальною у своїй відданості мистецтву та науці карамелізації, яка здобула ім’я «Експерта з карамелі» в усьому світі.

Продукцію компанії поділяється на дві великих групи – це ароматична карамель, що надає як колір так і смак з ароматом, і карамельні барвники, що в більший мірі тільки змінює відтінок продуктів та напоїв.

Компанія NIGAY S.A.S  виробляє свою продукцію шляхом контрольної термічної обробки харчових цукрів як в чистому вигляді, так і з додаванням певних смакових інгредієнтів – в основному жирів і складових молочного походження, а також фруктовими екстрактами, медом, солодом, шоколадом, тощо.

Компанія слідує сучасним трендам харчової промисловості і приділяє багато уваги розробці вегетаріанський видів карамелі, що по смаку не поступаються аналогам з молочними компонентами, продукції зі зниженою калорійністю і збагаченої харчовими волокнами. В асортименті представлені органічні продукти.

Е150а Карамелізований цукровий сироп

Ми пропонуємо широкий асортимент коричневих барвників забарвлюючих інгредієнтів від компаній Plant- Ex Ingredients Ltd. (Великобританія) і NIGAY S.A.S. (Франція).

Ці інгредієнти не тільки дають колір, але і зазвичай мають широкий функціональний вплив на процес виробництва і кінцеві властивості продуктів.

 

Карамелізований цукровий сироп, Цукровий колер I або проста карамель (Е150а) має колір від золотисто-коричневий до коричневого з оранжевими і червонуватими відтінками. Відтінок цієї карамелі характерний для групи так званих «ретро-напоїв».  При виробництві цих продуктів на відміну від інших типів карамельних барвників не використовують жодного каталізатора карамелізації або застосовують тільки соду. Цей тип карамелі має слабкий колоїдальний заряд. Зазвичай не дуже стабільний в присутності танінів і кислот. Стабільний в присутності алкоголю.

Форма продукту Сила забавлення Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 500 – 20 000 ЕВС Відмінна Відмінна 3 – 8 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, функціональне харчування, випічка, ароматизовані вина, слабоалкогольні напої, кавові напої

молочні продукти, морозиво, супи

соуси, вегетаріанські замінники м’ясних продуктів

 

5000 ЕВС Відмінна Відмінна Жиродисперсний Жирові начинки, глазурі, шоколад, креми
Порошок 500 – 30 000 ЕВС Відмінна Відмінна 3 – 8 Водорозчинний Приправи, соуси, супи, напої у порошковому вигляді, суміші для випічки, напої швидкого приготування, сухі суміші для спортивного харчування
Е150b Цукровий колер ІІ

Ми пропонуємо широкий асортимент коричневих барвників забарвлюючих інгредієнтів від компаній Plant- Ex Ingredients Ltd. (Великобританія) і NIGAY S.A.S. (Франція).

Ці інгредієнти не тільки дають колір, але і зазвичай мають широкий функціональний вплив на процес виробництва і кінцеві властивості продуктів.

Цукровий колер II або Карамельний барвник Е150b – це барвник отриманий за лужно-сульфітною технологією. Він дозволяє отримати коричневе забарвлення з відтінками від жовтуватого до жовтогарячого і червонуватого. Цей тип карамелі не має колоїдального заряду. Зазвичай не дуже стабільний в кислому та лужному середовищах. Проте стабільний в присутності алкоголю та танінів.

Форма продукту Сила забавлення Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 5000 – 20 000 ЕВС Відмінна Відмінна 4 – 7 Водорозчинний Алкогольні напої, бренді, вермути, настоянки, карамель, випічка, соуси, кавові напої

молочні продукти, морозиво, супи

соуси, вегетаріанські замінники м’ясних продуктів

Порошок 5000 – 20 000 ЕВС Відмінна Відмінна 4 – 7 Водорозчинний Приправи, соуси, супи, напої у порошковому вигляді, суміші для випічки, напої швидкого приготування, сухі суміші для спортивного харчування

 

Е150с Цукровий колер ІІІ

Коричнева гамма відтінків – це особлива сфера у виробництві харчових продуктів і напоїв, яка беззаперечно привертає найбільше уваги в усьому світі, бо з такими відтінками пов’язані найпопулярніші смаки кави, какао, шоколаду, карамелізованого цукру, чаю, випічки, смаженого м’яса, соєвого соусу, алкогольних напоїв, сухофруктів, трав’яних настоянок і багатьох інших готових продуктів.

Ми пропонуємо широкий асортимент коричневих барвників забарвлюючих інгредієнтів від компаній Plant- Ex Ingredients Ltd. (Великобританія) і NIGAY S.A.S. (Франція).

Ці інгредієнти не тільки дають колір, але і зазвичай мають широкий функціональний вплив на процес виробництва і кінцеві властивості продуктів.

 

Цукровий колер IІІ або Карамельний барвник Е150с отримують з застосуванням амонію у якості каталізатора карамелізації. Цей тип карамелі має коричневий відтінок, характерний для темних сортів пива.

Така карамель має позитивний колоїдальний заряд. Барвник не стабільний в присутності танінів і алкоголю в високої концентрації. Стабільний в присутності кислот.

Форма продукту Сила забавлення Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 500 – 42 000 ЕВС Відмінна Відмінна 2,5 – 8,0 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, оцет, функціональне харчування, випічка, ароматизовані вина, слабоалкогольні напої, кавові напої, молочні продукти, морозиво, супи

соуси, вегетаріанські замінники м’ясних продуктів

 

5000 ЕВС Відмінна Відмінна Жиродисперсний Жирові начинки, глазурі, шоколад, креми
Порошок 500 – 47 000 ЕВС Відмінна Відмінна 2,5 – 8,0 Водорозчинний Приправи, соуси, супи, напої у порошковому вигляді, суміші для випічки, напої швидкого приготування, сухі суміші для спортивного харчування
Е150d Цукровий колер ІV

Ми пропонуємо широкий асортимент коричневих барвників забарвлюючих інгредієнтів від компаній Plant- Ex Ingredients Ltd. (Великобританія) і NIGAY S.A.S. (Франція).

Ці інгредієнти не тільки дають колір, але і зазвичай мають широкий функціональний вплив на процес виробництва і кінцеві властивості продуктів.

 

Цукровий колер ІV або Карамельний барвник Е150d отримують з застосуванням амонію і сульфітів у якості каталізаторів карамелізації. Цей тип карамелі має темно-коричневий відтінок.

Така карамель має негативний колоїдальний заряд. Барвник не стабільний в присутності алкоголю в високої концентрації.

Стабільний в присутності кислот і танінів.

Цей барвник найдешевший, наймасовіший і найтемніший. В основному його використовують у виробництві безалкогольних напоїв. При його застосуванні слід звернути увагу, що при взаємодії з білками він може давати сіруватий відтінок і також через свій низький рН він призводить до коагуляції білків. Тому для молочних продуктів він має обмежене застосування.

Форма продукту Сила забавлення Термо-стабільність Світло-стійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий 20 000 – 55 000 ЕВС Відмінна Відмінна 2,5 – 8,0 Водорозчинний Напої, желе, карамель, соуси, маринади, оцет, функціональне харчування, випічка, ароматизовані вина, слабоалкогольні напої, кавові напої, молочні продукти, морозиво, супи

соуси, вегетаріанські замінники м’ясних продуктів

 

5000-10 000 ЕВС Відмінна Відмінна Жиродисперсний Жирові начинки, глазурі, шоколад, креми
Порошок 20 000 – 95 000 ЕВС Відмінна Відмінна 2,5 – 8,0 Водорозчинний Приправи, соуси, супи, напої у порошковому вигляді, суміші для випічки, напої швидкого приготування

 

Е153 Рослинне вугілля Е172 Чорний оксид заліза

Рослинне вугілля (Е153) дозволяє отримувати відтінки від сірого до чорного. Його отримують шляхом спалювання рослинних матеріалів, таких як кокосова шкаралупа та торф. Цей барвник не розчинний у воді та жирах, але добре змішується з продуктами на водній та жировій основах.

Такі ж відтінки можна отримувати за допомогою  чорного оксида заліза (Е172), що має подібні властивості і теж є нерозчинним пігментом.

Дозування рослинного вугілля і оксида заліза через їх нерозчинність дуже залежить від розміру часточок цих пігментів. У різних виробників розмір часточок рослинного вугілля і оксиду заліза може досить сильно відрізнятися, тому дозування таких барвників може відрізнятися в рази при одному і тому ж вмісту пігменту.

Обидва  пігменти надзвичайно стійкі до тепла та світла.

Ми пропонуємо барвники на основі цих пігментів у порошковій, рідкій та пастоподібному формах.

Рослинне вугілля і чорний оксида заліза часто використовують для отримання різних відтінків коричневого (в основному шоколадного).

Рослинне вугілля для отримання шоколадного відтінка зазвичай змішують з карамельними і червоними барвниками.

Крім чорного також існують червоний і жовтий оксиди заліза. Їх дуже зручно використовувати для отримання різких відтінків коричневого, бо всі ці три пігменти різних відтінків мають один Е номер. Найчастіше такі суміші оксидів заліза застосовують для покриття драже. Для отримання відтінку гіркого шоколаду чорний оксид заліза змішують тільки з червоним, а для отримання відтінку молочного шоколаду застосовують вже три види оксидів заліза: чорний, червоний і жовтий.

 

Рослинне вугілля (Е153)
Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світлостійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий та пастоподібний 5-20% Відмінна Відмінна 2,5-8,0 Вододисперсний Фруктові наповнювачі, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, їстівні чорнила, зубна паста, імітована чорна ікра, прикраси та покриття, косметика
10-25% Відмінна Відмінна Жиродисперсний Приправи, снеки, їстівні чорнила, шоколад, прикраси та покриття
Порошок 100% Відмінна Відмінна 2,5-8,0 Вододисперсний Жиродисперсний Фруктові наповнювачі, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, їстівні чорнила, зубна паста, імітована чорна ікра, снеки, шоколад, прикраси та покриття, косметика

 

Чорний оксид заліза (Е172)
Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світлостійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий та пастоподібний 5-20% Відмінна Відмінна 2,5-8,0 Вододисперсний Фруктові наповнювачі, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, їстівні чорнила, зубна паста, імітована чорна ікра, прикраси та покриття, косметика
10-25% Відмінна Відмінна Жиродисперсний Приправи, снеки, їстівні чорнила, шоколад, прикраси та покриття, косметика
Порошок 100% Відмінна Відмінна 2,5-8,0 Вододисперсний Жиродисперсний Фруктові наповнювачі, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, їстівні чорнила, зубна паста, імітована чорна ікра, снеки, шоколад, прикраси та покриття, косметика
Е171 Діоксид титану

Діоксид титану (Е171) – це природний білий барвник, який виробляють з руд ільменіту та рутилу. Він використовується в харчовій промисловості для збільшення візуальної привабливості та оптичної яскравості. Також служить базовим покриттям для кондитерських виробів (зазвичай драже) і жувальної гумки. Діоксид титану нерозчинний у воді і жирах, але легко змішується з ними. У 2022 році  Євросоюз заборонив використовувати цей барвник у харчових продуктах, але він продовжує використовуватися в інших країнах світу. В Євросоюзі його продовжують використовувати для косметики.

Зараз в якості альтернативи двоокису титану все більшої популярності набуває карбонат кальцію (Е170). Цей барвник також не розчинний у воді, але легко з нею змішується. Карбонат кальцію потребує набагато більшого дозування у порівнянні з діоксидом титану. Також недоліком карбонату кальцію є його здатність взаємодіяти з кислотами, тому його можна використовувати далеко не в усіх харчових продуктах.

Через нерозчинність пігментів, дозування цих барвників сильно залежить від ступеню подрібнення їх часточок і воно може відрізнятися в рази при однаковому вмісту пігментів.

Двоокис титану (Е171)
Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світлостійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий та пастоподібний 20-50% Відмінна Відмінна 2,5-8,0 Вододисперсний Фруктові наповнювачі, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, зубна паста, прикраси та покриття, зубна паста, косметика
20-30% Відмінна Відмінна Жиродисперсний Приправи, снеки, їстівні чорнила, шоколад, прикраси та покриття
Порошок 100% Відмінна Відмінна 2,5-8,0 Вододисперсний Жиродисперсний Фруктові наповнювачі, желе, карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, соуси, сири, їстівні чорнила, зубна паста, снеки, шоколад, прикраси та покриття, косметика

Обидва ці пігменти мають чудову тепло- та світлостійкість.

 

Зазвичай ці барвники пропонуються у вигляді порошків. Для зручності використання у в’язких продуктах, на основі двоокису титану і карбонату кальцію виготовляють барвники у рідкому і пастоподібному станах.

Е170 Карбонат кальцію

Карбонат кальцію (Е170) є альтернативою барвнику діоксиду титану Е171, який заборонено використовувати з 2022-го року в країнах Євросоюзу у харчових продуктах.

В якості альтернативи двоокису титану все більшої популярності набуває карбонат кальцію Е170.

Цей барвник також не розчинний в воді, але легко з нею змішується. Карбонат кальцію потребує набагато більшого дозування у порівнянні з двоокисом титану. Також недоліком карбонату кальцію є його здатність взаємодіяти з кислотами, тому його можна використовувати далеко не в усіх харчових продуктах.

Карбонат кальцію (Е170)
Форма продукту Концентрація пігментів Термо-стабільність Світлостійкість pH
Стабільність
Розчинність Застосування
Рідкий та пастоподібний 20-40% Відмінна Відмінна >7 Вододисперсний Карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, зубна паста, прикраси та покриття, косметика
Порошок 100% Відмінна Відмінна >7 Вододисперсний Карамель, приправи, молочні продукти, морозиво, випічка, зубна паста, снеки,  прикраси та покриття, косметика

Сфери застосування

null

Продукти харчування

null

Алкогольні та безалкогольні напої

null

Фармацевтична та БАД

null

Парфюмерно-косметична

null

Спортивне та функціональне харчування