Антиоксиданти

Важливим аспектом якості харчових продуктів є їхній захист від окислення. Окисні процеси не тільки погіршують смак і зовнішній вигляд продуктів, але й негативно впливають на здоров’я ще до того, як споживач відчує результати цих процесів органолептично. Тому в сучасній харчовій промисловості широко використовують антиоксиданти як синтетичні, так і натуральні. Застосування синтетичних антиоксидантів таких як Е319, Е320 і Е321 викликає все більшу стурбованість споживачів, оскільки деякі дослідження ставлять під сумнів їхню безпеку. Наприклад, з 1970 р. добавка Е321 була заборонена в деяких країнах. Споживачі дедалі більше віддають перевагу продуктам із так званою «чистою етикеткою». На щастя, зараз у розпорядженні технологів є великий вибір антиоксидантів натурального походження, які не тільки не викликають будь-яких підозр у небезпеці, а навпаки розглядаються як корисні речовини.
Натуральні антиоксиданти є у традиційних продуктах харчування. Найбільш широке застосування отримали натуральні антиоксиданти на основі екстрактів ацероли (як найбільш багате джерело натурального вітаміну С), концентрати соків лайма та лимона (як джерело натуральної лимонної кислоти), токоферолів, зеленого чаю, виноградної кісточки, гранату, оливок та розмарину. Останній антиоксидант є найбільш ефективним у захисті жирів від окислення.

Застосування натуральних антикосидантів у харчових продуктах допоможе зберегти їх смакові якості та стабілізувати колір у процесі зберігання.
Важливим аспектом якості та ефективності таких антиоксидантів є їх стандартизація.

Широкий асортимент натуральних антиоксидантів і багатий досвід їх застосування дозволяє клієнтам компанії “Plant-Ex Ingredients Ltd.” досягти вражаючих результатів у захисті продуктів від окислення і значно покращити їх якість, що, безперечно, гідно оцінюється споживачем.

Розмарин – це вічнозелений чагарник, що в основному росте в Середземноморському регіоні. З давніх часів він використовувався як спеції і як народний лікувальний засіб.
Багато років основним призначенням екстракції розмарину були ефірні олії та олеорезин, які використовувалися як ароматичні інгредієнти. Наразі підтверджено, що розмарин є унікальним джерелом натуральних антиоксидантів.
Натуральні антиоксиданти на основі екстракту розмарину компанії Plant-Ex Ingredients Ltd дозволяють збільшити термін придатності продуктів харчування і можуть використовуватися як ефективна альтернатива хімічним антиоксидантам, що підтверджується численними дослідженнями. Як наслідок визнання екстракту розмарину у якості ефективного харчового антиокисданту Європейське агентство з безпечності харчових продуктів надали йому номер E392. У 2016 році Об’єднаний комітет експертів ФАО/ВООЗ з харчових добавок (JECFA) оцінив цю харчову добавку та встановив тимчасово допустиму добову норму споживання до 0,3 мг/кг маси тіла для екстракту розмарину, вираженого як карнозинова кислота плюс карнозол.
Розмарин містить набір фенольних сполук, які виявляють антиоксидантні властивості. Найважливішими серед них є карнозинова (жиророзчинний антиоксидант) та розмаринова (водорозчинний антиоксидант) кислоти. В основному ці дві сполуки діють як поглиначі вільних радикалів. Вони також виявляють незначні хелатуючі властивості.
Екстракт розмарину містить карнозинову кислоту та її похідні. У процесі виробництва та зберігання карнозинова кислота може перетворюватися на похідні сполуки, які як антиоксиданти набагато менш ефективні з самою карнозиновою кислотою. Тому дуже важливо звертати увагу, щоб виробник антиоксидантів вказував вміст саме карнозинової кислоти, а не загальний вміст карнозинової кислоти та її похідних.
Також хотілося б звернути увагу, що різні екстракти розмарину можуть відрізнятися за рівнем дезодорації. Як антиоксидант може застосовуватися і, власне, олеорезин розмарину, що містить деяку кількість карнозинової кислоти, якщо смак і запах розмарину доречний у продукті, який потрібно захистити від окислення. Якщо характерний смак і запах розмарину небажані в продукті, то використовують специфічний екстракт розмарину, стандартизований за вмістом карнозинової кислоти, а також очищений від ефірних олій і смол цієї рослини.
Слід визнати, що чим більше дезодоровано екстракт карнозинової кислоти, тим він дорожчий. Тому, якщо потрібно досягти мінімального впливу смако-ароматичної складової екстракту розмарину, то його застосовують у поєднанні з іншими антиоксидантами, що дозволяє не тільки зменшити дозування екстракту розмарину, але й підвищити ефективність та широту впливу антиоксидантів на продукт. Найбільш вдале поєднання – це комбінація токоферолів з карнозиновою кислотою і аскорбілпальмітатом. Синергетична дія дозволяє в рази збільшити ефективність цих добавок порівняно з їх застосуванням окремо. Ступінь взаємного посилення їхньої антиоксидантної сили, тим ефективніше, чим більше в продукті поліненасичених жирних кислот, які якраз найбільш чутливі до окислення.
Крім того, ефективність застосування жиророзчинного антиоксиданту значною мірою залежить від рівномірності його розподілу в продукті. Тому в деяких випадках необхідно використовувати карнозинову кислоту у поєднанні з емульгаторами.
Деякі натуральні антиоксиданти і особливо екстракт розмарину мають властивість пригнічувати розвиток мікроорганізмів у харчових продуктах.
З використанням екстрактів розмарину виробляють суміші, які захищають продукти від небезпечних бактерій, зокрема сальмонели та листерії. Найбільш потрібні такі суміші для застосування в м’ясній промисловості.

ВИРОБНИКИ

Сфери застосування

null

Продукти харчування

null

Алкогольні та безалкогольні напої

null

Фармацевтична та БАД

null

Спортивне та функціональне харчування

null

Парфюмерно-косметична